„Pomáháme lidem s těžkým zrakovým postižením.“

PŘEDVÝCHOVA ŠTĚŇAT

Oč jde?

Jedná se o výchovu štěněte od 2 měsíců do cca 1 roku věku u našich dobrovolných spolupracovníků. Dobrovolník má naše štěně ve své domácnosti a za pomoci rodiny, přátel, spolužáků, spolupracovníků… provází štěně prvními měsíci života tak, aby se z něj jednou stal průvodce a parťák nevidomého člověka. Hlavní je, aby se štěně tzv. socializovalo – zvyklo si na ruch velkoměsta, na různá prostředí, naučilo se jezdit MHD, správně se chovat k lidem, k dětem, ke psům atd., zkrátka aby z něj byl bezproblémový městský pes – „mazák“, kterého nic nepřekvapí.

Jaké jsou požadavky na předvychovatele?

  • Důslednost

  • Spolupráce

  • Láska

  • Trpělivost

  • Čas

  • Péče

  • Výchova s citem a s rozumem

  • Umístění psa v domě (nikoliv na zahradě/v kotci)

  • Umožnění celodenního kontaktu (tzn. brát si s sebou štěně do práce/školy, na nákupy, za zábavou atd.)

  • Účast na srazech štěňat, které se konají 1x měsíčně v Praze

  • Vyplnění dotazníku o vývoji štěněte 1x měsíčně

  • Pravidelný kontakt s námi (radosti i strasti, na nic nebudete sami)

Finance, aneb co od nás ke štěněti obdržíte:

  • Krmivo

  • Příspěvek 1000,- Kč měsíčně na další výdaje (např. vodítko, obojek, misky, dobrůtky )

  • Proplácenou veterinární péči

  • Identifikační známku

  • Služební průkaz a „pracovní vestu“ pro štěně, která vám umožní vstupovat s pejskem tam, kam psi běžně nesmí

 

Přínosy pro předvychovatele?

  • Věrný kamarád na dobu určitou

  • Spousta zábavy a netradičních zážitků – se psem do školy, do kina, na koncert, na rande

  • Skvělý pocit z dobrého skutku

  • Možnost získání zkušeností se psy

  • Benefiční kalendář Mathildy, případně účast na dalších zajímavých benefičních akcích

Co je vhodné promyslet?

  • Mám dostatek času (po dobu 10 – 12 měsíců)?

  • Mám dostatek odpovědnosti?

  • Mám dostatek trpělivosti (zejména co se hygienických návyků štěněte týče)?

  • Počítám s tím, že je to pejsek „na rok“ a potom půjde dál, aby naplnil své poslání.

Rozloučení s ročním dorostencem bude smutné, ale pocit, že jste pomohli někomu, kdo neměl v životě takové štěstí bude silnější. Věřte nám, zažíváme to s každým vycvičeným a předaným vodicím psem. Všichni pejsci po ukončení předvýchovy sdílejí domácnosti se svými cvičiteli a jejich rodinami.

Pokud jste dočetli až sem, ještě jsme vás neodradili a myslíte si, že by vás výchova našeho štěňátka bavila a naplňovala, budeme rádi, pokud se nám ozvete na email jasenovcova@mathilda.cz a připíšete nám o sobě co nejvíce informací.

 

Výcvik

Naše výcviková škola je malá, věnujeme se domácímu výcviku a psi jsou součástí našich domácností. Spokojenost psů je na vysoké úrovni i naše znalost jejich povah a to až do podrobností. Abychom se vyvarovali extrémní závislosti psů na svých cvičitelích, vystřídají pejsci během výcviku své místo pobytu a cvičitele. Vyzkouší si různorodá prostředí a různé způsoby života. Nemáme sice výcvikové centrum, ale máme zázemí pro výcvik, kde může být větší skupina psů najednou, psi se otrkají ve vzájemném chování a naučí se být i chvíli sami, ne stále připoutáni k člověku. Velký důraz klademe na povahové vlastnosti psů pro výcvik. Za působení ve velké škole jsme si ověřili výhody vlastního chovu psů se specifickými vlastnostmi pro výcvik. Máme zázemí pro chov, zkušenosti a ve spolupráci s Mezinárodní federací vodicích psů se nám již daří odchovy vlastních štěňat. Díky vlastnímu chovu máme dostatek zdravých a povahově vhodných psů pro výcvik. Máme ideální podmínky pro jemné, empatické a dobře zvladatelné psy. Dokážeme rozlišit potřebnou energii psa pro výcvik, přiřadit ho k vhodnému majiteli, připravit psychiky i fyzicky otužilého psa, ochotného vykonávat pro svého majitele to, co se ve výcviku naučil. Dodáme kompletní informace o kladných i záporných vlastnostech každého psa, vysvětlíme, co na něj platí a co naopak nemá rád.

Historie výcviku vodicích psů je dlouhá a prošla svým vývojem. Ve světě vznikala velká až obří výcviková centra i malé školičky. V některých školách je v kotcích od několika desítek až po několik set psů ve výcviku najednou, jinde je pár pejsků v domácím prostředí. Velké školy jsou obvykle profesionální „továrny“ na vodicí psy, které mají profesionální tým pracovníků od ošetřovatelů přes cvičitele, instruktory mobility, manažery pro všechna odvětví, veterináře až po genetiky zabývající se chovem. Tyto školy poskytují svým klientům veliký výběr psích plemen, povah, velký sortiment služeb při přípravě na předání psa i při samotném předávání. Mají technické vybavení i zázemí na poskytování těchto služeb. Většinou se zabývají vlastním chovem štěňat. Problém je v tom, že pro lidi i pro psy není prostor pro osobní přístup, není dostatek času pro jednotlivé psy, každý jedinec je součástí systému. Psi s jemnějšími povahovými vlastnostmi mají v takovém prostředí problém. Výhodou je, že psi nejsou v období výcviku závislí na jedné osobě, snadno se předávají. Větší je i produktivita práce takového zařízení.

Domácí výcvik je pro psy velice příjemný, chování psů je stále pod dohledem a lze na něm pracovat stejně jako na výcviku psa. Cvičitel má na jednotlivé psy daleko více času, zná je jako „své boty“ může přesně popsat přednosti i slabiny jednotlivých psů. Velké množství času může věnovat i svým klientům. Výcvik je velmi osobní, je možné se věnovat i drobným specifickým požadavkům klientů. Takový cvičitel většinou nemá vlastní zázemí pro související služby, ale dokáže spolupracovat s externími specialisty. Problém je v tom, že v malém výcvikovém centru nebývá velký „sortiment“ psích povah a plemen na výběr, pejsci bývají na svých cvičitelích více závislí. Výcvik je komornější, klidnější, ale pejsků se touto cestou „vyprodukuje“ méně.

 

Předání

Za výkon psa je v závěru výcviku vždy zodpovědný jeden konkrétní cvičitel. Začínající cvičitelé jsou vždy propojeni se svými zkušenějšími kolegy a pracují pod jejich vedením. Cvičitel a klient se obvykle setkávají během výcvikového procesu nebo i na jeho úplném začátku. Nejsou výjimečné situace, kdy zařazujeme psa do výcviku až na základě poptávky klienta a to hlavně v případech, kdy má klient specifické požadavky. Doba čekání na předání psa se odvíjí právě od naší možnosti vyhovět požadavkům klienta na konkrétní vlastnosti, plemeno, pohlaví, barvu,… psa. V momentě, kdy vybereme a zařadíme do výcviku ideálního psa pro konkrétního žadatele, může začít průběžná spolupráce klienta a cvičitele. Průběžná setkávání, návštěvy v místě bydliště umožní cvičiteli získat o klientovi všechny potřebné informace a na druhou stranu klient postupně poznává vlastnosti, tempo chůze, temperament, ovladatelnost svého budoucího průvodce. V tomto období se může stát, že z různých důvodů dojdeme k závěru, že pes pro konkrétního klienta vhodný nebude. K tomuto rozhodnutí může dojít klient kdykoli během výcviku a konkrétního psa odmítnout. My, jako dodavatel takto rozhodujeme pouze v případě, že by bylo ohroženo bezpečí klienta nebo se u psa objeví zdravotní či jiné problémy, které mu neumožní, aby službu vodicího psa vykonával. O této možnosti je každý dopředu informován. V závěru výcviku klademe velký důraz na docvičování psa podle prostředí, ve kterém se bude se svým majitelem pohybovat a pokud se vzájemně domluvíme na podmínkách, tak přijede pejsek na pár dní „na zkušenou“ ještě před konečným předáním psa.