„Pomáháme lidem s těžkým zrakovým postižením.“

Další aktivity

Světový rekord v hromadném potápění nevidomých

V neděli 13. 11. se podařilo 25 nevidomým vytvořit nový světový rekord v hromadném potápění s dýchacím přístrojem v jednu chvíli na jednom místě. Všichni setrvali pod vodní hladinou celých 11 minut a 45 vteřin. Na vše dohlížel komisař z Agentury Dobrý den. Tuto akci jsme uspořádali k 25. výročí existence Tyfloservisu, který dlouhodobě podporujeme.

Rekord byl vytvořen v Centru Na Fialce v Říčanech u Prahy a bude zaznamenán do Guinnessovy knihy rekordů.

Akce by se nemohla konat bez vydatné podpory sponzorů. Jmenujme např.: Středočeský kraj ze Středočeského fondu sportu, volného času a primární prevence, Potápěčská škola EUDS, /poskytla zkušené instruktory/, Potápění.czPrádelna Kyselý a.s.společnost HaKUBERHyundai Centrum Valoušek nebo časopis Zápraží.

Všem účastníkům rekordu i sponzorům patří velký dík!

Módní přehlídka 2016

V pondělí 16. května se v krásných prostorách Villy Pellé konala netradiční módní přehlídka.

Pod heslem „I nevidomé ženy se chtějí líbit!“ předvedly profesionální modelky, herečky a další významné osobnosti společenského života spolu s nevidomými modelkami modely z kolekce módní návrhářky Ivany Follové.

Samotné přehlídce předcházely pečlivé přípravy. Každá z modelek byla profesionálně nalíčena vizážistkami, své vlasy svěřily kadeřníkům. Nevidomé modelky se musely naučit chodit po pomyslném přehlídkovém mole podél vodicí lišty, která byla nainstalována na koberci.

A co měly nevidomé modelky na sobě? Většinou se jednalo o letní modely laděné do pestrých barev, ušité z jemného hedvábí.

Přehlídka byla doplněna i kulturní vložkou, v níž divákům zazpívala operní pěvkyně Dagmar Pecková za klavírního doprovodu Tomáše Pavlána. Dále jste mohli slyšet i Blanku Janečkovou. Večerem provázela Jolana Voldánová. Ta zde vystoupila i v roli modelky.

Konečné defilé bylo pojato jako propojení vidících a nevidomých modelek, které předstoupily před diváky ve dvojicích. Některé nevidomé modelky doprovázel i jejich vodicí pes.

Ze známých osobností jste zde mohli vidět herečky Annu Šiškovou, Terezu Nvotovou, Lejlu Abbasovou a režisérku Olgu Dabrovskou. Za nevidomé jmenujme Lindu Albrechtovou, Veroniku Dohnalovou, Andreu Klozovou se psem Elysiou a Blanku Starou s Karmelkou.

Hlavním hostem přehlídky byla patronka nevidomých paní hraběnka Mathilda Nostitzová.

Módní přehlídka 2013 boří bariéry

V rámci módní přehlídky s charitativním podtextem dokázali lidé se zrakovým postižením, že móda pro ně není tabu. Nadační fond Mathilda přijal spoluúčast na jedné takové akci, a tak měli novopečení modelové a modelky možnost se projít po skutečném přehlídkovém molu. Někteří po boku vodicího psa, jiní se spolehli na svou bílou hůl.

Tváří přehlídky byla Česká Miss 2013 Gabriela Kratochvílová, a přehlídka měla – stejně jako v minulých letech – charitativní poslání. Křtil se zde benefiční „psí“ kalendář, který NF Mathilda každoročně vydává, a zájemci si jej mohli hned na místě koupit a přispět tak na výcvik vodicích psů.

Ale snad ještě větší význam pro obecenstvo i pro účinkující měla společná práce profesionálů dohromady s laiky, navíc laiky s vážným zrakovým handicapem. Všichni dohromady předvedli, že přehlídkové molo nemusí být bariérové. Za to jim patří velké uznání.

Polyfémovo voko

Audiožurnál Voko a zvukový časopis Polyfémos pořádal jednou za čas společenskou akci Polyfémovo voko. Většinou šlo o hudebně-literární večer (např. na téma Zrakově handicapovaní a film). Návštěvníci měli možnost slyšet recitály hudebníků či zpěváků, vidět divadelní scénky, poslechnout si úryvky z nových knih. A občas došlo i na tombolu.

Světový rekord v tandemovém seskoku

Už je to nějakých pár let zpátky, kdy se z výšky 4000 m nad Klatovským letištěm pokusilo 20 nevidomých z letadla uskutečnit světový rekord v hromadném tandemovém seskoku padákem z letadla. A podařilo se! Tuto akci pořádal Nadační fond Mathilda na podporu společnosti Tyfloservis, která si jednak připomínala 20 let činnosti a současně chtěla upozornit na existenční problémy způsobené škrty ve státním rozpočtu.