„Pomáháme lidem s těžkým zrakovým postižením.“

Benefiční akce

Golfový turnaj

Ve dvou se hole lépe nesou

V polovině září 2022 se konal již XII. ročník tradičního golfového turnaje MATHILDA GOLF OPEN, pořádaného NF Mathilda pro naše sponzorya podporovatele. Propojení golfua charity by se mohlo zdát nezvyklým, avšak když se sejde společnost lidí, kteří chtějí podat pomocnou ruku a zároveňsi zasportovat, pobavit se, setkat se s přáteli a zaplacením vyššího startovného pak finančně přispět na některý z projektů NF Mathilda, stane se taková akce přínosem pro všechny zúčastněné. Výtěžky turnajů pomohly našemu nadačnímu fondu kupř. k nákupu štěňat, ze kterých budou vodicí psi pro nevidomé.Na jednom z předešlých ročníků byl NF Mathilda zástupci našeho partnera ČSOB Leasing předán vůz Škoda Octavia upravený pro převoz psů.

 

Golfové turnaje už také za těch pár let mají svůj zavedený program, se kterým někteří hráči či jejich nehrající doprovod počítají. A kdoví, jestli se na něj, zejména nehrající doprovod, netěší víc, než na soutěž samou. Po hře se všichni zúčastnění vždy sejdou na výborném občerstvení, kde spolu rádi za zvuků příjemné hudby vřele pohovoří – snad každý rok se na turnaji představí některý z mladých umělců se zrakovým postižením. A že jsme na něco zapomněli? Omyl – i letos se nejúspěšnější golfisté podělili o zajímavé ceny.

Elegance ke golfu patří
O krásné ženy není na golfu nouze
S vozíkem je to snažší

Turnaje se tak většinou protáhnou až do večerních hodin. Přesto se nikdo necítí unaven, ale spokojen a navíc odchází s pocitem, že pomohl dobré věci.

Poděkování partnerům:

ČSOB, ČSOB Leasing, Galerie Golf Hostivař, Sprinx Systems a.s., Metropol, vinařství Bettina Lobkowicz a Smart Buying Wine, Tam Tam Batucada, modelingová agentura Fashion Models, Smetanová cukrárna, Naďa Moravcová – atelier NadaMoravec, La Vie Bistro Beef Shop, Swiss Cheese, Víno Hruška, Monammie, Bestgolf.cz.

Zástupci ČSOB Leasing předávají NF Mathilda Škodu Octavia

Aukce

Příkladem propojení dobrého nápadu, příjemného prostředí, osobností kulturního či politického života s propagací činnosti NF Mathilda a třeba i finanční podporou těžce zrakově postižených jsou pořádané aukce uměleckých děl. Některé z nich rovněž pomáhají přiblížit schopnosti umělců se zrakovým postižením a dokázat, že se ve svém oboru v mnohém vyrovnají svým zdravým kolegům.

Alice s Tomášem

V krásném prostředí zrekonstruované půdy Malostranské besedy tak proběhla dražba 30 keramických nočníků, které nejrůznějšími technikami ozdobili známí umělci a osobnosti všech možných oborů. Tyto nočníky byly přes léto vystaveny v Muzeu historických nočníků a toalet a následně draženy ve prospěch Nadačního fondu Mathilda.

Manželé Sedláčkovi, majitelé Muzea historických nočníků a toalet, vyzvali společně s NF Mathilda k aktivní účasti řadu známých osobností veřejného života a řadu dalších hostů, které zaujala tato zajímavá událost. Atraktivita půdní prostory s odhaleným trámovím byla navíc umocněna výstavou Akty Akvarely známého grafika Jaroslava Svobody a příjemnou náladu navodilo i hudební vystoupení Alice, dcery paní Sedláčkové a našeho kolegy Tomáše Pavlána.

Pavel Opočenský s licitátorem
Andrea Kalivodová a její dílo

V přátelském duchu se odehrávající bitva o nejzajímavější kousky krásného souboru byla bedlivě sledována jak dražiteli, tak přítomným publikem, mezi nímž byli někteří z umělců osobně přítomni. K atmosféře přispěl nemalou měrou i skvělý výkon obou licitátorů a osobní komentáře tvůrců.

Linda Finková v netradiční roli licitátorky
O některé nočníky byl sveden lítý boj!

Největší zájem byl o díla operní zpěvačky Andrey Kalivodové, režiséra Jiřího Menzela, herce Viktora Preisse a jazzového trumpetisty Laca Decziho. Celá aukce byla velmi úspěšná a získaný obnos několika set tisíc korun byl významným přínosem pro další činnost NF Mathilda.

A kam si postavím tuhle krásu?
Kdo to koupí neprohloupí

Všem účastníkům aukce, umělcům a manželům Sedláčkovým patří naše vřelé poděkování!

Již třikrát se rovněž uskutečnila aukce uměleckých děl zrakově postižených sochařek. Společně s NF Mathilda je pořádalo sdružení Friends of NMWA (Friends of National Museum of Women in the Arts, Czech Republic z.s.).Záštitu nad aukcí převzal velvyslanec Suverénního řádu Maltézských rytířů Jeho Excelence Mario Quagliotti, který rovněž poskytl prostory Rytířského sálu pražského.

Téměř v životní velikosti

Lidé v sále viděli na vlastní oči, že i umělkyně se zrakovým postižením tvoří krásná díla, která stojí za to koupit a podílet se tak na pomoci lidem s těžkým zrakovým handicapem. Pro některé, zejména začínající sochařky, jsou tyto aukce navíc významnou motivací pro další tvorbu.

Ostatní události

Kromě větších společenských a benefičních akcí, které mají už svou víceletou tradici a jsou určeny široké veřejnosti, pořádá Nadační fond Mathilda také akce s užším tematickým zaměřením, často určené pro konkrétní skupinu pozvaných osob. Jedná se například o firemní akce našich velkých partnerů, na nichž je téma života se zrakovým postižením prostřednictvím Nadačního fondu prezentováno. Setkání osob se zrakovým postižením s menšími skupinami lidí pak přináší oběma stranám řadu nevšedních zážitků, poučení, ale i zábavu.

 

Za zmínku určitě stojí tyto zajímavé akce:

Proběhl 4. ročník benefičního festivalu Ikaros fest

15. srpna 2020 ožilo město Libušín 4. ročníkem benefičního festivalu Ikaros fest, který ve prospěch Nadačního fondu Mathilda pořádá libušínská kapela Ikaros. Za nádherného počasí se libušínské náměstí brzy začalo plnit lidmi, kteří se přišli nejen pobavit u dobré muziky, chutného jídla a pití, ale zároveň pomoci dobré věci.

Křest Ravenova CD Noční hlídka

30. ledna 2020 se s laskavou sponzorskou podporou ČSOB a pod organizačními křídly NF Mathilda konal v zaplněném divadle Semafor křest CD Noční hlídka, které představuje nejnovější tvorbu nevidomého skladatele, hudebníka a zpěváka Ravena. Koncert můžete zhlédnout zde.

Křest knihy „Já a moje smečka“

V úterý 10. dubna 2018 jsme se sešli v Rytířském sále Velkopřevorského paláce, abychom slavnostně pokřtili knihu pocházející z pera nevidomé autorky Mileny Dohelské „Já a moje smečka“. O ilustrace se postarala Barbora Brunnerová.

„Vzdávám se“

Do svých domácích mazlíčků jsme ochotni investovat veliké částky. Lidská i psí solidarita ale velí něco málo z toho poslat dál. Postačí, když jeden den nedáte svému miláčkovi nějaký pamlsek a z ušetřených peněz pak můžete přímo podpořit vodicí psy, kteří den co den doprovází nevidomé. Váš pes by to dozajista udělal sám, jen nemá možnost DMS poslat.

Jak můžete pomoct

  1. Podpořte výchovu a výcvik našich vodicích psů zasláním dárcovské SMS
  2. Přímou platbou na náš bankovní účet 85048504 / 0300