Pomáháme lidem s těžkým zrakovým postižením

Výchova štěňatlogo IDGF

Výchova štěňat a mladých psů neboli předvýchova

PředškoláciSoučasná doba je velmi dynamická, uspěchaná, a prostředí, ve kterém se pohybujeme, je také takové. Pro lidi se zrakovým postižením je náročné se v plném provozu měst bezpečně pohybovat. Pes-průvodce je jim v tom velkým pomocníkem, zjednodušuje a zklidňuje společné cesty. Aby tomu tak bylo, musí se pejsek v městském zmatku vyznat. Základem úspěšného a spokojeného vodicího psa je tedy náležitá příprava od nejútlejšího věku.
Výchova štěněte je období, které je pro budoucnost pejska nesmírně důležité. Během prvního roku života se nejlépe pozná, jaké povahové vlastnosti pejsek má, kde je jeho slabé místo, v čem naopak vyniká. I zdraví rostoucího štěněte je průběžně pod dohledem. Vstřebat vše, co město přináší, pohybovat se v hlučném prostředí, mezi spoustou lidí, auty, zvuky, pachy, cestovat dopravními prostředky, to vůbec není pro malé štěně přirozené, ale pro jeho budoucí poslání je to nutné. Výchova štěněte obvykle začíná odstavem od feny (7-8 týdnů) a končí nástupem štěněte do výcviku (okolo 12 měsíců).

Více informací o předvýchově

I eskalátory musím zvládnoutJsou i pejsci, se kterými se setkáme během jejich mládí. Mají všechny předpoklady pro budoucí poslání, vyrůstali ve známém prostředí, jsou zdraví a jsou ještě dostatečně mladí, aby si v pohodě zvykli na nový způsob života.

V obou případech je dostatečný prostor na poznání mladých psů, na důsledné sledování jejich povahy a zdraví. A pokud jakoukoli zásadní podmínku nesplní, jsou z procesu přípravy vodicího psa „vyřazeni“. To pro ně znamená, že prožijí život „domácích mazlíčků“ a nestanou se z nich průvodci nevidomých.

 

Tak se podíváme, co už umíte...