Pomáháme lidem s těžkým zrakovým postižením

Spokojený klient i peslogo IDGF

Z dlouholetých zkušeností víme, že pro úspěšné soužití nevidomého člověka a jeho vodicího psa je důležitý správný výběr psa pro konkrétního klienta, klidná, důsledná a naplněná příprava obou a hlavně spokojený člověk a spokojený pes.

Spokojený klient

Ve dvojici člověk a jeho vodicí pes je to vždy člověk, kdo určuje, jak se jejich společný život bude vyvíjet. Člověk musí tedy být dostatečně poučený a na roli majitele a uživatele vodicího psa náležitě připravený. Vodicí pes vždy zůstává psem se všemi psími vlastnostmi, které mu patří. Je to pes vychovaný, vzdělaný a připravený na práci průvodce. Skvělým partnerem pro svého pána se stane jen tehdy, když povahové vlastnosti psa zapadají do života člověka přesně podle jeho potřeb. Jen vzájemné pochopení a souhra lidských a psích vlastností můžou být základem spokojeného společného života člověka a jeho psa.

Spokojený pes

To je pejsek, který je ve své roli průvodce nevidomého „jako ryba ve vodě“, dělá svou práci ochotně a rád. Jeho pracovní výkon je vyrovnaný, pes je spolehlivý v různorodých situacích. Spokojený vodicí pes je pro svou úlohu předurčen vrozenými povahovými vlastnostmi, je důsledně a citlivě vychován a řádně vycvičen. Musí to být pes, kterému je společnost člověka více než příjemná, přiměřeně jemný a přizpůsobivý, psychicky vyrovnaný, dobře ovladatelný. Zároveň ovšem pes rozhodný a pracovitý, musí zvládat i velmi rušná prostředí a komplikované situace. Musí být schopen a ochoten přijmout, že má na starost nejen sám sebe, ale i svého lidského partnera.

Jak toho dosáhnout

Dodržováním pravidel ve výcviku vodicích psů ověřených na mezinárodní úrovni. Zásadní pro nás jsou standardy Mezinárodní federace vodicích psů (International Guide Dog Federation – IGDF), kam mimo jiné patří tyto základní kroky naší práce:

  • Vlastní chov štěňat pro výcvik
  • Výchova štěňat a mladých psů
  • Výcvik vodicích psů
  • Příprava klientů a odborné předání psů
  • Servis po předání vodicích psů

Mezinárodní federace vodicích psů (International Guide Dog Federation – IGDF) akceptovala naši žádost o členství a na základě splněných podmínek jsme dne 9. 2. 2015 získali status přidruženého člena – čekatele na plné členství. Podáním žádosti jsme splnili podmínku zákona 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, a jsme oprávněni předávat vodicí psy v České republice.

igdf-certifikatOd října 2016 jsme právoplatným členem Mezinárodní federace vodicích psů IGDF.