Pomáháme lidem s těžkým zrakovým postižením

Ostatní události

Kromě větších společenských a benefičních akcí, které mají už svou víceletou tradici a jsou určeny široké veřejnosti, pořádá Nadační fond Mathilda také akce s užším tematickým zaměřením, často určené pro konkrétní skupinu pozvaných osob. Jedná se například o firemní akce našich velkých partnerů, na nichž je téma života se zrakovým postižením prostřednictvím Nadačního fondu prezentováno. Setkání osob se zrakovým postižením s menšími skupinami lidí pak přináší oběma stranám řadu nevšedních zážitků, poučení, ale i zábavu.

Za zmínku určitě stojí tyto zajímavé akce:

 

Mathilda a Tyfloservis se představili na divadelním festivalu

Chůze se psem mezi překážkamiChůze se psem po parkuV úterý 27. 6. 2017 se v rámci Open Air programu festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové představila obecně prospěšná společnost Tyfloservis s Nadačním fondem Mathilda. Tyto dvě spolupracující organizace pro zájemce připravily zážitek z pohybu ve tmě.
V Žižkových sadech byla nainstalována hmatová dráha s úkoly, které si mohli zájemci Odpovědi na otázkyprojít v klapkách na Chůze se psem po uliciočích. Každý si také mohl zkusit orientaci v prostoru za pomoci bílé hole.
Naše cvičitelky odpovídaly na dotazy týkající se výchovy a výcviku vodicích psů.
Čtyřnozí pomocníci byli také na místě. Každý, kdo chtěl, si mohl zkusit projít se s vodicím psem v překážkové dráze a zjistit, jaké to je, nevidět vůbec nic.
Děkujeme pořadatelům i všem návštěvníkům za velký zájem!

 

ČSOB – Dětský den

Chůze s holí na drázeV sobotu 3. června 2017 pořádal náš významný partner ČSOB pro své zaměstnance dětský den. Akce se konala v areálu DTJ Santoška v Praze 5.

Nadační fond Mathilda měl možnost prezentovat zde svoji činnost. A tak si nejen děti, ale i jejich rodiče mohli vyzkoušet projít se po slepu s vodicím psem překážkovou dráhou. Zjistili, jaké to je, nevidět vůbec nic. Naše cvičitelky odpovídaly dětem na všetečné otázky, které se týkaly výcviku a výchovy vodicích psů.

Holčička s vodicím psemU stanoviště si děti napsaly své jméno Braillovým písmem, nalévaly vodu za pomoci „hladinky“ a seznámily se tu i s dalšími kompenzačními pomůckami, které nevidomým usnadňují každodenní život.

Na akci byla přítomna i naše milá paní hraběnka Mathilda Nostitzová.

Velmi děkujeme ČSOB za dlouhodobou podporu!

Vodicí pes vede člověka s holíJaké to je, nevidětDalší člověk na drázeI dospělí si zkusili chůzi na slepoCvičitelka provádí slečnu překážkovou dráhou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Psí knížka

V úterý 28. března jsme se sešli v prostorách Neviditelné výstavy, abychom uvedli do života novou knihu pocházející z pera nevidomé autorky Delicie Nerkové „Psí knížka“. Knihu vydal Nadační fond Mathilda, a je plná veselých povídek ze života nevidomého a jeho vodicího psa. Patronkou „Psí knížky“ byla paní hraběnka Mathilda Nostitzová a herečka Bára Štěpánová.

Celou akcí nás prováděla redaktorka Českého rozhlasu Jolana Nováková. Nejdříve uvedla samotnou autorku Delicii Nerkovou, pak nevidomou ilustrátorku Pavlu Kovaříkovou. O krásný kulturní zážitek se postarala Bára Štěpánová, která přečetla úryvky z nové knihy. Atmosféru celé akce umocňovaly jemné tóny harfy, na kterou nám zahrála několik skladeb Ivana Pokorná.

Všem, kteří se podíleli na této zajímavé akci, patří velký dík!

Pokud máte rádi příjemné čtení, můžete si již nyní „Psí knížku“ objednat v našem e-shopu. Koupí knihy přispějete na výchovu a výcvik vodicích psů.

Děkujeme Vám!

Společné fotoBára Štěpánová hladí psa

 

 

 

 

 Moderátorka přivítala Delicii NerkovouNaplněný sál diváky

 

 

 

 

Jolana Nováková hovoří s autorkou a ilustrátorkouBára Štěpánová čte úryvek

 

 

 

 

Autorka vypráví o své knizeBára Štěpánová v naplněném sále

 

 

 

 

Ivana Pokorná-harfenistkaAutorka podepisuje svou knihu

 

 

 

 

 

 

Bára Štěpánová s vodicím psemDelicie Nerková

 

 

 

 

 

Zkus to bezpečně!

V rámci měsíce bezpečnosti se v sobotu 16. dubna konala na Strahově akce Zkus to ne!bezpečně! Hlavním pořadatelem byl NH Car. Potkaly se tu stovky lidí s rodinami, aby si zařádily a třeba dostaly svůj první řidičák. Děti si mohly vyzkoušet trenažéry nebo třeba závody na koloběžkách.

Je potřeba zmínit, že účastníky silničního provozu jsou i nevidomí lidé. Právě proto byl na akci k vidění stánek Nadačního fondu Mathilda. Prezentovali jsme různé kompenzační pomůcky, které pomáhají zrakově postiženým v běžném životě, a vodicí psy, kteří jsou často jejich průvodci. Každý, kdo navštívil náš stánek, mohl vidět práci vodicího psa a dozvědět se, co všechno tito čtyřnozí pomocníci musí umět.

Přestože nám počasí moc nepřálo, na akci dorazila spousta známých osobností se svými rodinnými příslušníky. Jmenujme např. Petra Jandu, Jakuba Smolíka, Petru Černockou, Sáru Saudkovou, Martinu Sáblíkovou nebo moderátorku Kateřinu Kristelovou.

Více o této události:

 

ERA – Dětský den

Již tradičně NF Mathilda společně s Tyfloservisem prezentují svoji činnost na jarní akci Dětský den pořádané pro zaměstnance našeho významného partnera – ČSOBERA Poštovní Spořitelny. Děti si vyzkouší, jaké to je nevidět, projdou se s vodicím psem a napíšou si své jméno v Braillově písmu. Při této příležitosti Nadační fond Mathilda posledně převzal šek v hodnotě 300 000 Kč, který využijeme na výcvik dalšího vodicího psa a za nějž moc děkujeme.

Dětem se pejskové moc líbí

 

Den se psy

V horkém letním dni roku 2015 se ve Vinoři na fotbalovém hřišti uskutečnil I. ročník akce „Den se psy“. NF Mathilda zde měl svůj stánek a během dne prezentoval výcvik vodicích psů pro nevidomé. Zájemci si mohli vyzkoušet chůzi se psem se zavázanýma očima a zjistit tak prakticky, jak může být obyčejná chůze náhle komplikovaná.

 

Křest knihy „Slepec“

Ján Rakytka s paní MathildouV roce 2012 vydal Nadační fond Mathilda knihu „Slepec“. Pokřtil ji sám autor Ján Rakytka společně s paní hraběnkou Mathildou Nostitzovou, grafičkou Vladimírou Havránkovou a moderátorkou večera Veronikou Žilkovou.

Této akce se účastnili i ti, kteří slovům propůjčili svůj hlas a celou knihu namluvili. Společně tak pomohli uvést knihu do světa lidí. Lidí vidících i lidí nevidomých.

Začtete-li se do stránek „Slepce“, rozprostře se před vámi jeden zajímavý lidský osud. Ocitnete se ve světě, kde vás rozhodně nikdo nevodí za ručičku.

Knihu „Slepec si můžete zakoupit v našem E-shopu.