Pomáháme lidem s těžkým zrakovým postižením

Veselá Mathilda 2017

Průchod mezi překážkamiV sobotu 17. června 2017 se konal již 2. ročník soutěže „Veselá Mathilda“. I tentokrát se vše odehrávalo v Praze na Náměstí Míru a v jeho okolí.

Nevidomí závodníci spolu se svými čtyřnohými pomocníky přijeli z různých koutů ČR, aby vzájemně poměřili svoje síly a schopnosti svých vodicích psů.

Nevidomá závodnice se psem na traseTrasa měla zhruba 800 m. Soutěžící chodili podle předem připraveného itineráře, který se před závodem museli naučit nazpaměť. Rozhodčí-cvičitelky bodovaly výkon vodicího psa – např. vyhledání schodů, přechodů, dveří, označování chodníků a obrubníků, odbočování na povel, vyhýbání se překážkám v běžném městském provozu. Hodnocena byla také spolupráce člověka a jeho vodicího psa.

Plnění úkolu - hmatové pexesoPlnění úkolu - nákup občerstvení

 

 

 

 

Na trase se také plnily další úkoly, které si pro účastníky připravila děvčata z Tyfloservisu. Na jednom stanovišti měl závodník odložit psa, jít sám s bílou holí odvézt dětský kočárek s dítětem (panenkou) na určité místo a předat ho sociální pracovnici. Na dalším stanovišti bylo úkolem spárovat dvojice shodných předmětů (hmatové pexeso) ve dvouminutovém časovém limitu. Soutěžní trasa i jednotlivé úkoly velmi připomínaly situace z reálného života. Každý soutěžící měl na zvládnutí trasy a splnění úkolů maximálně hodinu. A body se při soutěži nejen získávaly, ale i odebíraly, takže to bylo opravdu napínavé.

Vítězná trojice si vzájemně gratuluje

Vítězkou letošního ročníku se stala Zuzana Kynclová s Grétou, na 2. místě byl Milan Melichar a jeho pes Witto a na 3. místě se umístil Jaroslav Trnka s Hebbi.

Luboš Krapka gratuluje hraběnceSlavnostního vyhlášení výsledků soutěže se účastnila paní hraběnka Mathilda Nostitzová. O příjemnou atmosféru se postarala i country kapela Bílé Skály.
Celou akci zaštítila starostka MČ Praha 2 paní Jana Černochová. Moc děkujeme!

Hlavním sponzorem byl Nadační fond Mathilda a dále: Dobrá miska, PetCenter, Calibra, HunterPrádelna Kyselý.

Všem patří veliký dík!

Celá akce slouží i jako společné setkání lidí a jejich vodicích psů. Někteří zde potkají staré známé, jiní zase poznají nové přátele.

A zde je krátké video, kde uvidíte, jak to na akci vypadalo:

 

Vítězná trojiceZaplněná kavárnaNevidomá závodnice s vodicím psemHraběnka hovoří s Praha TVLuboš Krapka předává hr0aběnce dortVodicí pes odpočívá v kavárněInfoprodejní stánekDort pro hraběnku